The Madhouse

The Madhouse is a black humour cartoon series. Thirteen stories of fifteen minutes are mainly for young people between the ages of 14-99. Main characters are four teenagers - Intoš, Drsan, Synáček a Bohouš Mekota who are going to the school led by the Principal Hnízdo - an expert sent by The American Foundation for Supporting the Primitive Central European Nations. His goal is to raise our - even your own - fighting and work morale.

Other characters are the family of Bohouš Mekota - his unemployed father, kind mother and grandpa - lover of old times. We made the (13x15min) (13x15min) in 2006 for Czech Television in the record time of six months. Our company is a 50% coproducer. The series was done as a cutout digital animation. You can watch the series on the official site.

Bohouš Mekota

Skepticky pozoruje svět a svoje vyhlídky v něm. On a jeho rodina (matka, otec a dědeček) jsou ve skutečnosti hlavními hrdiny celé série.

Synáček

Nejdražší synáček svého milovaného Papá-velkopodnikatele. Po jeho vzoru opovrhuje prostým lidem, nicméně s kamarády se přesto baví. Kdo by také chtěl být sám, že?

Drsan

Ve své vojenské bundě je nejdrsnější široko daleko, ovšem pouze do chvíle, než se něco semele. Tvrdí dokonce o sobě, že bravurně jezdí na motorce. Bohužel právě dneska je „mašina“ nepojízdná.

Intoš

O všem četl, všechno (včetně sexu) zná teoreticky, nicméně nic nezažil. Dokáže zpaměti citovat Nietscheho, ovšem jeho schopnosti se rapidně vypařují, jakmile se v okruhu 10 metrů objeví nějaká dívka.